تمیز و براق کردن لوازم برنجی

collections_bookmarkآموزش

ظروف برنجی از قدیم الایام در خانه های ما حضور داشته و فواید و مصارف فراوانی دارند.با گذشت زمان از کارایی این وسایل کم شده اما به دلیل ماندگاری و زیبایی که دارند هم اکنون به عنوان وسیله های دکوری و آنتیک در دکوراسیون های لوکس به کار می روند.این وسایل چربی و گرد و غبار را جذب می کنند و به مرورتیره می گردند. تمیز و براق کردن لوازم برنجی دارای قوائد خاصی است که در این مقاله شما را با آن آشنا خواهیم کرد:

آشنایی با فلز برنج

آلیاژ برنج از آلیاژ و ترکیب فلزات مس و روی به عمل می آید .ماده اصلی برای تهیه این آلیاژ فلز مس می باشد.رنگ این آلیاژ از قرمز تیره تا زردنقره ای قابل تغییر است ،هرچه مقدار روی به کار رفته در این آلیاژ کمتر باشد رنگ برنج تیره تر می گردد.این آلیاژ چگالی بالایی دارد و از روی و مس مقاوم تر است.
شکل دادن فلز برنج بسیار راحت است و گذشت زمان بر روی آن تاثیرندارد و به هیچ عنوان تغییر رنگ نمی دهد و اکسید نمی شود.یکی از دلایل محبوبیت فلز برنج رنگ طبیعی زیبای آن است همچنین آبکاری طلایی ،نقره ای و… ماندگاری بهتر و بیشتری بر روی فلز برنج دارد.

فلز برنج و کاربرد و مصارف آن در زندگی:

  1. رنگ های طلایی و زرد فلز برنج در صنعت دکوراسیون مانند ساخت لوستر،شمعدان و مجسمه به کار می رد.
  2. در ساخت و تهیه وسایل موسیقی مانند شیپور و کرنا و بوق استفاده می شود.
  3. آلیاژ برنج به دلیل اثر اولیگودینامیک خاصیت میکروب کشی دارد و در دستگیره در بیمارستان ها و دیگر وسایل موجود در آن به کار می رود.
  4. آلیاژ برنج به شدت در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم است و بسیار دیر اکسید می شود به همین دلیل در صنایعی که برای ساخت محصول به این ویژگی ها احتیاج دارندبسیار کارآمد هستند.در حال حاضر کلید و پریز های از جنس برنج نیز با کیفیت بالا در بازار موجود هستند، برای دیدن آنها روی لینک کلید و پریز های برنجی کلیک کنید.
  5. برنج در ساخت مهمات و تجهیزات جنگی مورد استفاده قرار میگیرد و در برابر حرارت مقاومت و تحمل دارد.
  6. برنج قابلیت تلفیق وآلیاژ با فلز های فراوانی را دارد.

چگونه وسایل برنجی را براق و تمیز کنیم؟

از دیر باز تاکنون فلز برنج در ساخت بسیاری از لوازم منزل مانند لوستر و شمعدان و و سایل دکوری و ظروف به کار رفته است. فلز برنج در برابر اکسید و زنگ زدگی مقاوم است اما مانند دیگر وسایل پس از مدتی کثیف و سیاه می شود و گرد و غبار روی آن می نشیند.
با راهکارهای زیر می توانید تمام وسایل برنجی موجود در خانه اعم از لوستر ،شمعدان ،آباژور، قاب هالوژن و ظروف برنجی خود را دوباره تمیز و براق کنید:
۱-ابتدا از برنجی بودن وسیله خود اطمینان یابید .زیرا این احتمال وجود دارد که وسیله شما تنها آبکاری برنجی داشته باشد و اصلا آلیاژ برنج در آن به کار نرفته باشد.برای اطمینان از این موضوع کافی است اهن ربایی به وسیله نزدیک کنید و مطمئن شوید که اهن ربا به وسیله نمی چسبد .

۲-در این مرحله توجه کنید که ایا واقعا وسیله برنجی شما نیازی به تمیز کردن دارد یا خیر چرا که در بعضی مواقع فقط لایه نازکی روی وسیله است که احتیاج به تمیز شدن ندارد چرا که دوباره پس از مدت کوتاهی به حالت قبل بر می گردد , همچنین در صورتی که وسیله برنجی شما گران قیمت و آنتیک می باشد بهتر است که خودتان این کار را انجام ندهید و این کار را به متخصص این حرفه بسپارید .

۳-پس از اطمینان از این دو مورد حالا شما چند ماده ساده لازم دارید که مطمئنا در هر خانه پیدا خواهد شد .
این مواد عبارت اند از

  1. یک ظرف کوچک
  2. یک قاشق چای خوری جوش شیرین
  3. یک عدد لیمو

۴ – لیمو را در ظرف بچکانید و جوش شیرین را به ان اضافه کنید و این محلول را تا وقتی به شکل یک خمیر سفت در نیامده هم بزنید .

۵– با استفاده از مسواک یا تکه ای پنبه ان را روی وسیله برنجی بمالید .

۶ – حالا وسیله را شسته و خشک کنید و در صورت لزوم این عمل را تکرار کنید .
۷ – مطمئن شوید محلول به خوبی پاک شده و انرا خشک کنید .
۸– در اخر با استفاده از روغن زیتون وسیله را برق بندازید تا با زیبایی تمام بدرخشد .

اگر به جوش شیرین و آبلیمو دسترسی ندارید می توانید مخلوط آب گرم و صابون را نیز امتحان کنید!برنج به راحتی با آب گرم و صابون تمیز می شود، اجازه دهید برنج یک ساعت در این مخلوط استراحت کند و خیس بخورد ،سپس آن را با یک دستمال خشک تمیز کنید.

حتی می توانید از سس گوجه فرنگی نیز استفاده کنید ،اسیدی که در گوجه فرنگی وجود دارد از کدر شدن برنج جلوگیری می کند،سس را بر روی دستمال بریزید و بر ظرف برنجی بکشید و بعد از چند دقیقه آن را تمیز کنید.

فهرست